ZDRAVÝ POHYB

Všechny naše pohybové aktivity mají společný základ - správné držení těla.


Dlouhodobě se však potýkáme se změnami, které nám přináší sedavé zaměstnání, nebo i specifické jednostranné pracovní či sportovní výkony.

Spirální stabilizací učíme tělo si vzpomenout a znovu využít jeho přirozeného potencionálu.

Hlavní principy jsou:

Vertikální osa 

Svalová balance

Rozsah pohybu

Trakce  

Koordinace chůze a běhu

Všechny cviky nás vedou k propojení svalových skupin ve spirálních řetězcích, aktivaci šikmých břišních svalů, relaxaci paravertebrálního svalstva v oblasti zad a k důsledné trakci páteře - jejímu protažení.

Prevence úrazů, bolesti zad a kloubů

Ať už se jedná o sport, práci nebo třeba tanec, dříve či později se určitým zdravotním problémům nevyhneme.

Správné držení těla a zapojení svalových řetězců v pohybu, nám pomáhá prožívat naše aktivity bez bolestí a s větší radostí z výkonu.

Vybudování svalového korzetu

Metoda Mudr. Smíška vychází z konceptu provedení cviků ve stoje - z posturálních reakcí svalů (hlavně břišních), vyvolaných tlakem na chodidlo.

Propojení svalových spirál LD, TR, PM, SA dochází k posílení kompletního břišního svalstva a správného propojení přes gluteus maximus s dalšími svaly.

Příprava pro sport a tanec

Díky dlouhodobým špatným pohybovým návykům potřebuje naše tělo nejdříve správně stabilizovat, protáhnout zkrácené svaly, maximálně vyrovnat svalové dysbalance a teprve potom učit tělo znovu se hýbat tak, jak to pro všechny z nás bylo běžné v době, když jsme byli děti.

Bolí mě záda, pomůže cvičení?

Pomůže! Ale zvlášť v případě akutního výhřezu je provedení, intenzita a výběr cviků velmi důležitý. Manuální techniky a masáže pomáhají, ale problém nevyřeší a cvičení nenahradí. Takže pokud vám doktor říká, že to nejde, tak mluví o sobě a ne o vás. Jemu to asi nejde. Vy ale máte šanci to změnit. Každý člověk je jiný, Výhřez se může po měsíci cvičení tvářit, že vám nic není, ale bohům žel jeho vstřebání většinou trvá půl roku až rok. Nejdůležitější je vydržet a přijmout pohyb jako nezbytnou součást lidského života.

Kurzy, skupinové lekce nebo individuální?

Cílem není jen cvičit to, co vám někdo ukáže, ale vědět proč. Co tím daným pohybem mám dosáhnout, co u toho mám cítit, jak ho mám aplikovat do svých běžných činností nebo do sportovních aktivit.

Proto je důležitá i teorie. Při individuálních lekcích nabízím během první půl hodiny zdarma konzultaci abychom mohli vytvořit cvičební plán dle potřeby. Doporučené následující 4 lekce by měly pokrýt základy cvičení. Následně je dobré chodit alespoň jednou měsíčně. A kombinovat např s cvičením ve skupině.

Skupinky jsou pro začátečníky i pro pokročilé. Chodit jednou týdně pomáhá na osvěžení si cviků pro domácí cvičení. A Ve skupině se dá mnohdy i vyhecovat víc než doma. Vzhledem k požadavkům na kvalitu provedení ale doporučuji začátečníkům napřed absolvovat úvodní individuální lekci, nebo se zúčastnit kurzu.

Kurzy jsou praktická i ekonomická kombinace individuálních a skupinových lekcí. Kromě základů mívám i kurzy zaměřené na chůzi, sport, dynamické cvičení ..

Jak často cvičit?

Jednoduše řečeno často a s různou variabilitou intenzity. Často znamená s přihlédnutím na akutní zdravotní problémy. Ale každý den. Nemusí to být půlhodina v kuse, 3x10 min během dne je mnohdy i přínosnější. Pro ty co se hýbou hodně je potřeba nezapomenout že je cvičení, protahování, manuální uvolnění i potřebný odpočinek pro regeneraci.

Ale cvičení je na celý život. A nejen pro děti se skoliózou. Pohyb je prevence i kompenzace našeho jednostranného přepětí.

Rehabilitace nebo posilování?

Správná rehabilitace je uvolnění svalových skupin, které nás omezují v pohybu a vytváří bolest. Zároveň aby to mohlo fungovat, musí posílit svalové skupiny, které jsou ochablé.

Správné cvičení vytváří svalovou balanci a vždy funguje komplexně. Nikdy není cvik na břicho, vždy se zapojí i ostatní svaly, spojené např s polohou, ve které cvik provádíme.

SPS je komplexní cvičení pro všechny svalové skupiny. Rehabilitační verze je pro akutní problémy, dále ovšem tento princip využíváme pro rozvoj svalové hmoty při zachování správných rozsahů pohybu. 

Cvičení není cíl, ale cesta k aktivitám které nás baví - a to bez bolesti.

Mohu cvičit v těhotenství?

Ano. Cvičením totiž pouze nahrazujeme míru našeho běžného pohybu, které lidské tělo potřebuje. 

Proto nejefektivnější je cvičit už před těhotenstvím a při jeho průběhu poze vyladit intenzitu, ale využívat princip na uvolnění tlaku svalů na zádech, a korekci správného držení těla. Běžně se ženy vrací k cvičení už zhruba týden po porodu.

Cvičení sm systému podporujeme bezproblémové těhotenství a zdravý vývoj dítěte.

Skolioza a sport

Skolióza během covidu nabrala u dětí na intenzitě a mnohdy ji rodiče ani nedokážou správně odhadnout. Proto by cvičení SPS mělo být bráno nejen jako řešení už nastalého problému, ale i jako nejefektivnější prevence.

Skolióza není jen vrozená, nebo vytvořená ze špatného sezení u počítače a ve škole. Podporuje ji (a i vytváří) jednostranný výkonnostní (vrcholový) sport. Ten se dnes upřednostňuje před všeobecným sportovním rozvojem. Pokud už děti hrají např tenis, hokej, baseball, lyžují atd .. - je potřeba si uvědomit, že bez správného kompenzačního cvičení hrozí opravdu velké zdravotní problémy. Medaile nejsou důležitější než zdraví.

I doporučované plavání není pro záda zdravé. V případě skoliózy je kraul např extrémně nevhodný.

Tím však neznamená, že děti se skoliózou nemají sportovat. Pohyb je to co nás drží při životě! Ale je potřeba se věnovat správným preventivním a kompenzačním cvičením ještě větší intenzitou.

Operace nebo cvičení?

Cvičit. Cvičit. Cvičit

A ještě jednou cvičit. Operace je vždy na posledním místě a pro mizivé procento případů. To ale neznamená něco podcenit! Dnešní možnost kombinace vyšetření, MRI, kvalitních snímků a testů - dohromady se správně prováděným cvičením, to je to co nás většinou postaví na nohy.

Navíc zcela zásadní postřeh: člověk, který jde na operaci např s výhřezem meziobratlového disku, se na tom ve většině případů dlouhodobě podílí svým způsobem života ( pominu těžké úrazy, vrozené vady atp ..). Pokud se mu po operaci uleví a on nezmění cvičením to, čím si to způsobil, většinou se po několika letech problém objeví v jiném obratlovém segmentu. 

I se skoliózou se dá žít. Je potřeba jen cvičit, chodit a věnovat aktivní čas sobě samému.

Zvýšení výkonu přirozenou cestou

Pokud dovedeme připravit naše tělo na aktivitu jeho správným držením, dýcháním a pochopením principů specifických pohybů, které v daném sportovním odvětví používáme, pak můžeme aktivním tréninkem díky metodě SPS zapojit správné skupiny svalů, protože ty pak pracují intenzivněji než při tzv izolovaném posilování.

Navíc se svalová síla v řetězcích sčítá.

Kompenzace jednostranné zátěže

Každý sport nebo tanec (o práci nemluvě), přináší nestejnoměrné zapojení svalstva. To vytváří svalovou dysbalanci. A z té pramení zmenšení rozsahu pohybu, dohánění těchto nedostatků špatnou koordinací a dalším přetěžováním specifických svalů a šlach. Výsledkem jsou bolesti kloubů, výhřezy meziobratlových disků, degenerativní změny na velkých kloubech a pod.

Metoda SPS vám pomůže udržovat vaše tělo v optimálním stavu k potřebným výkonům.

Pomoc při zdravotních potížích

Pokud máte po operaci, nebo vás čeká, není to důvod zahodit veškerý aktivní život za hlavu. Navíc díky SPS lze dokumentovat její pozitivní výsledky např. při těžkých skoliózách nebo výhřezech meziobratlových disků.

V tomto případě je potřeba zachovat postup odborného vyšetření a určení posloupnosti cviků, které můžete dělat!

Veškerá další práce je na vás. Je dobré začít individuální lekcí pro pochopení principu, navštěvovat skupinová cvičení a nezanedbávat se ani doma.

SPS NENÍ ZÁZRAČNÁ PILULKA

Vše totiž záleží jen na vás, kolik času svému zdraví věnujete.

I pouhých 15 min denně pomáhá a na to si najde chvilku opravdu každý. Pokud sportujete, potřebujete na kompenzaci, protažení, a relaxaci daleko více času, ale to se vám vrátí. Výsledky uvidíte sami. Rovnováha, koordinace, síla, flexibilita ... Nenaučím vás správný úder v tenisu, ale naučím vás se k tomu správně postavit a pochopit jednotlivé sekvence pohybu.